Всеки човек има различни по вид и брой бенки, по лицето и тялото. Повечето от тях са малки и незабележими. Има и такива кожни образувания, които са по-изпъкнали, по-големи и разположени на откритите части на тялото. Този, втори вид, подлежат на премахване най-често.
Много хора пристъпват към превантивно отстраняване на бенките по лицето и тялото, а други, когато започнат да чувстват дискомфорт (при обличане и събличане на дрехите, при премахване на бижута, при почесване, разраняване и т.н.). Д-р Христо Христов ще Ви консултира и ще Ви предложи най-добрият и безопасен метод за хирургическо отстраняване на бенките.
Методи за премахване на бенки
Манипулацията може да се извърши по два метода – обгаряне (аблация) и оперативно.
Обгарянето на бенките се прави чрез процес, наречен радиочестотна електрохирургия. Извършва се чрез накрайник, който излъчва радиочестотни вълни, които допринасят за бързото и почти безкръвно премахване на бенките. След изпълнението на тази процедура няма шевове, а възстановителният период е съвсем кратък. От съществено значение тук е да се елиминират всички клетки, за да се предотврати повторната поява на бенката. Затова се доверете на специалист, който работи с голяма прецизност, като д-р Христо Христов.
Вторият метод, хирургическият, се извършва най-вече при вероятност за ракови образувания. Пластичният хирург изрязва много детайлно изпъкналата част на бенката (над кожата), частта под нея и малко от прилежащата кожа. Тук остава минимален, фин белег, но пък развитието на опасни канцерогенни клетки е сведено до минимум. Изрязаната част се изследва, за да установи вида на кожното образувание.
Възможно е няколко бенки (без значение дали спадат към “рисковите” или не) да бъдат премахнати едновременно.
Сходното между двата метода е, че са безболезнени и се извършват с местна упойка. Есенно-зимният период е най-подходящ за подобни интервенции, тъй като тогава може да се избегне максимално излагането на слънце.
Самостоятелни грижи след процедурата
Процедурата е сравнително лесна, безболезнена и бърза, но след това пациентите трябва да спазват стриктно предписанията на лекаря. След манипулацията:
- Третираната област не трябва да се мокри в рамките на няколко дни – в случай, че е в зона, в която не може да се избегне, то тогава се поставят водоустойчиви лепенки
- Задължително е използването слънцезащитни кремове с висок фактор, ако бенката е на лицето или на друго открито място
- След премахването на бенката или бенките се образува коричка. След около 2-3 седмици тя пада сама и може да започнете използването на кремове против белези
Има ли риск от оставане на белези след премахването на бенки?
След оперативното отстраняване или горене на бенки има минимален риск от забележими белези по лицето или тялото. Зависи най-вече от вида на кожата на пациента – еластичността и предразположението за образуване на белези. Кожата на лицето има по-голяма еластичност, което свежда вероятността от белези в тази зона до минимум. Други участъци са малко по-уязвими, но пък те не са пред прекия поглед на околните.
Други рискове
След извършването на процедурата е възможно да има леко зачервяване, подуване на зоната и парене. Тези реакции отшумяват бързо, а на 7-я ден се премахват и конците (само при хирургическия метод). Други възможни реакции, рядко проявяващи се, са намалена чувствителност в областта, инфекция хематом, рецидив.